Vendégeket fogadtunk…

Szakmai délutánt szerveztünk 2026. május 20-án Homrogdon a Homrogdi Görögkatolikus Általános Iskola és Óvoda és a Miskolci Egyesített Szociális, Egészségügyi és Gyermekjóléti Intézményben működő Óvodai és iskolai szociális segítés munkacsoport együttműködésében.

A találkozó keretében a munkacsoport tagjai megismerhették a görögkatolikus fenntartásban működő iskola elmúlt 15 évében történt fejlesztéseket, a pedagógiai kihívásokra adott intézményfejlesztési próbálkozásokat és azt az útkeresési folyamatot, aminek eredményeként ebben a tanévben működtetjük a különleges igényű tanulók fejlesztését.

A találkozó helyszíne a Barátság-ház volt, ami egy parasztházban működő, tanoda jellegű program, amit már 2012-től beindítottunk. Az itt dolgozó pedagógusok és a programba bevont tanulók a tanulás-munkajellegű kreatív tevékenységek-hitélet hármas egységében segíti a fejlesztést. A Barátság-ház működéséről Fazekas Rita tanárnő adott ízelítőt.

Az intézményi útkeresés egyik sikeres projektje a neurofeedback fejlesztés, ami 2019 óta nyújt támogatást az egyéni fejlesztéshez. A számítógéppel segített tréningről és az agyhullám harmonizálás hatásairól Varga Balázsné gyógypedagógus nyújtott tájékoztatást. Nagy sikert aratott a jelenlévők között, hogy a szünetben kipróbálhatták az eszközt is, így gyakorlatban ismerkedhettek a módszerrel.

Az utolsó részben összefoglaló tájékoztatást adott Vollopcihné Berentés Mária gyógypedagógus az intézményben megvalósuló egyéni és kiscsoportos fejlesztésekről az óvodától az iskola alsó és felső tagozatáig. Az intézményegységek között átnyúló közös szabályrendszerek, az egységes adminisztráció és szakmai együttműködés segíti az óvoda-iskola átmenetet és az alsó és felső tagozat közötti változásokat. Speciális programunk is bemutatásra került. Az 1. évfolyamon megvalósuló hármas forgórendszer nevű kiscsoportos fejlesztés is nagy érdeklődést váltott ki, amiben a mozgásterápiának és a gyógypedagógiai módszerek intenzív alkalmazásának fejlesztő, felzárkóztató lehetőségeit használjuk ki a tanulók integrációjához.

A program végén kötetlen beszélgetésre került sor, ahol sok kérdést tettek fel a vendégek. A szülőkkel való kapcsolatról, az alkalmazott mérésekről, e-Diáról, az elért eredményekről és a jövő terveiről is érdeklődtek. Öröm volt a számunkra, hogy a résztvevők nyitottak voltak újabb találkozók megvalósítására. A jövőben egy-egy iskola kisebb csoportját is szívesen fogadjuk majd, ezzel is segítve a felmerülő oktatási és nevelési problémák megoldására adható intézményi válaszok megtalálását, a tapasztalatok megosztását és a szakmai együttműködést.

Csépányné Szabolcsik Erika, főigazgató

Galéria megnyitása